Nowe dywizje wagowe kobiet nieprędko zawitają do UFC

Dana White UFC

Pierwsza kobieca dywizja w UFC powstała w listopadzie 2012 roku i była to kategoria kogucia, której mistrzynią od początku była Ronda Rousey.

W grudniu 2013 roku organizacja zdecydowała się utworzyć lżejszą dywizję słomkową, która wystartowała wraz z The Ultimate Fighter 20, a jej pierwszą mistrzynią była Carla Esparza. Dziś pas mistrzyni kategorii 115 funtów jest w posiadaniu Joanny Jędrzejczyk.

Mistrzyni wagi piórkowej Invicta FC, Cris „Cyborg” Justino zadebiutowała w UFC po kilku latach oczekiwania i stoczyła pierwszą walkę w maju na gali UFC 198. Nie walczyła jednak w wadze koguciej lecz w catchweight 140 funtów. Jej kolejna walka na UFC Fight Night 95 również odbędzie się w kategorii catchweight 140 funtów jednak w tym tygodniu dowiedzieliśmy się po raz kolejny jak trudno jest jej zbić wagę do tego limitu. „Cyborg” wielokrotnie mówiła o tym, że UFC powinno utworzyć dywizję piórkową gdzie ona i inne zawodniczki będą mogły walczyć.

Innym przykładem walki w wadze, która nie mieściła się w obecnych kategoriach była ta między Joanne Calderwood i Valerie Letourneau gdzie zawodniczki walczyły w wadze 125 funtów. Swego czasu sporo się mówiło nawet o utworzeniu dywizji muszej w UFC.

Czy organizacja UFC posiadająca dwie kobiece dywizje utworzy kolejne kategorie? Na chwilę obecną nie zanosi się na to i ten stan raczej nieprędko się zmieni. Oto komentarz szefa UFC Dana White’a.

„W związku z ekspansją i rozwojem myślę, że będzie to nieuniknione, ponieważ ten sport będzie się rozwijał, ale nie mamy w planach zrobienia tego w najbliższej przyszłości.

Chyba, że coś eksploduje w nadchodzących latach. W tym momencie uważam, że dywizja słomkowa jest bardziej ekscytująca i ma więcej ciekawych talentów, ale w stosunku do cięższych kategorii, nie widzę, by to się stało. Nie widzę, by to nastąpiło w najbliższym czasie.”

Jak widać UFC skłania się bardziej do utworzenia dywizji muszej i Dana White uważa będzie to bardziej logiczna decyzja organizacji.

„Jeśli waga słomkowa i waga kogucia będą się bardziej rozwijać, wtedy tak, stworzymy kolejną, muszą dywizję.”

One thought on “Nowe dywizje wagowe kobiet nieprędko zawitają do UFC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *