Mistrzostwa Europy w Kickboxingu: Polacy już w 12 finałach

ME Kickboxing Maribor 2016

W 12 finałach wystąpią reprezentanci Polski w odbywających się w Mariborze na Słowenii Mistrzostwach Europy w kickboxingu. W piątek troje Polaków walczyć będzie jeszcze w półfinałach, a więc łącznie jest 15 szans Biało-Czerwonych na złote medale.

W czwartek w K-1 awans do finałów uzyskali -56kg Małgorzata Dymus (UKS Puncher Wrocław), -65kg Róża Gumienna (UKS Puncher Wrocław) i -60kg Michał Królik (Paco Team Katowice), a do półfinałów zakwalifikowali się, co jest równorzędne z miejscem na Igrzyskach Sportów Nieolimpijskich World Games: -81kg Arkadiusz Kaszuba (Rzeszowski Klub Sportów Walki), -86kg Dawid Kasperski (Puncher Wrocław) i -91kg Mateusz Pluta (Puncher Wrocław). Na podstawie losowania w walce o złoto jest +70kg Paulina Bieć (KS Gym-Fight Wrocław).

– Zdobyliśmy osiem medali, co jest najlepszym wynikiem w historii startów Polaków w wersji K-1. Jest dobrze, a może być bardzo dobrze. Jutro 4 finały i 3 walki półfinałowe, zaś brąz dziś wywalczyła po dwóch bardzo dobrych pojedynkach w wadze -70kg Natalia Nikołajczuk (Fighter Wrocław) – powiedzieli trenerzy reprezentacji Tomasz Skrzypek i Tomasz Mamulski.

– Wygrałem z Turkiem Kayą jednogłośną decyzją sędziów. Bardzo solidnie szykowałem się do Mistrzostw Europy, starałem się tak poukładać swoje życie, aby nic nie przeszkadzało mi w przygotowaniach. Na szczęście obyło się bez kontuzji, chorób i poważniejszych urazów, chociaż na 2 tygodnie przed wyjazdem do Mariboru stoczyłem jeszcze sparing na Masters K1 League we Wrocławiu. Nie było to starcie przeze mnie planowane i przypadło po najcięższym tygodniu całych przygotowań, jednak udało mi się wygrać, co było bardzo budujące – mówił Mateusz Pluta.

W czwartek w ćwierćfinałach porażek doznali 2 polscy reprezentanci -67kg Wojciech Kazieczko (Funfit Boxing Team Zielona Góra) i -71kg Marcin Kret (Puncher Wrocław). Rywal Wojciecha Kazieczko był nawet liczony w 3 rundzie, lecz Polakowi nie udało się odrobić straty punktowej.

Świetnie walczą Polacy także w formule low kick. Podopieczni trenerów Andrzeja Garbaczewskiego i Witolda Kostki zdobyli aż 6 miejsc w finałach ME w Mariborze. O złoto powalczą -56kg Iwona Nieroda (UKS Diament Pstrągowa), -63,5kg Jan Lodzik (LKSW Tajfun Legionowo), -71kg Łukasz Kaczmarczyk (KS Gym-Fight Wrocław), -81kg Radosław Paczuski (Uniq Fight Club Warszawa) i -86kg Kamil Ruta (MKS Wicher Kobyłka) oraz na podstawie losowania -48kg Karolina Kubiak (Łaski Klub Sztuk Walki).

– Półfinały bardzo trudne, ale wygraliśmy 5 z 7 pojedynków. Kamil Ruta miał ciężki bój, a Łukasz Kaczmarczyk chyba najtrudniejszy, bo z Rosjaninem Bikmenovem przegrał na Pucharze Świata, a teraz mu się zrewanżował wygrywając 2:1. Bardzo mnie cieszą te sukcesy. Szkoda, że nie posłuchał się w końcówce walki Kamil Sójkowski, bowiem też było blisko zwycięstwa – przyznał trener Andrzej Garbaczewski.

– Ja określę ten pojedynek jednym słowem – wojna. Zupełnie zmieniłem styl walki, inicjowałem więcej ataków i dużo boksowałem w półdystansie. Myślę, że to bardzo zaskoczyło Rosjanina. A w finale znany mi Chorwat, choć jeszcze nie walczyliśmy. Dwa lata temu na ME miałem pecha, ponieważ w walce o medal przegrałem niejednogłośnie z rywalem z Białorusi. W ocenie wielu obserwatorów walka nie była przegrana, ale czasami tak jest w tym sporcie, żeby wygrać trzeba posłać przeciwnika na deski. W tym roku robię wszystko, aby nie dopuścić do podobnego scenariusza – powiedział Łukasz Kaczmarczyk, który przed wyjazdem na Słowenię mówił, że będzie usatysfakcjonowany tylko z finału.

Natomiast Jan Lodzik pokonał w półfinale Włocha Mameliego. – To był jeden z najlepszych zawodników, z jakimi dotąd się biłem. Niewygodny, silny, wysoki i bardzo dobry boksersko. Moim zdaniem nawet mocniejszy od Rosjanina, z którym spotkam się w finale.

W wadze -56kg Iwona okazała się dużo lepsza od Ivany – utytułowana Iwona Nieroda (UKS Diament Pstrągowa) poradziła sobie z Serbką Ivaną Davidović. – Ta rywalka po prostu mi pasowała. A w finale mam najtrudniejszą z rywalek, zawodniczkę z Rosji – mówiła Iwona Nieroda.

W formule light contact Polska (trener Piotr Siegoczyński) ma 2 finały i 1 brązowy medal. Do potyczek o złoto staną w wadze -60kg mieszkająca na stałe w Liechtensteinie Paulina Jarzmik (X-Fight Piaseczno) oraz startujący w kategorii weteranów -94kg Leszek Jobs (Zamek Expom Kurzętnik).

– Spacerku z Węgrem Tothem nie miałem. Zwycięstwo nie było jakoś zagrożone, ale do samego końca starałem się zachować czujność. Dziękuję za narożnik Piotrkowi Siegoczyńskiemu i mojemu podopiecznemu Wojtkowi Wiśniewskiemu. Doping że strony kolegów i koleżanek z kadry był nieoceniony – powiedział Leszek Jobs.

Tym razem brązowym krążkiem musi zadowolić się niezwykle doświadczona Dorota Godzina (X Fight Piaseczno) w wadze -55kg. W czwartek stoczyła zaciętą potyczkę z Rosjanką Filatovą. – Przegrałam niejednogłośna decyzją, walka była remisowa i przez wskazanie wygrała Valentina Filatova. Ja do siebie nie mam żadnych zarzutów, robiłam wszystko co mogłam, Rosjanka okazała się bardzo wymagającą przeciwniczką. Równie dobrze werdykt mógł być dla mnie, dziś więcej szczęścia miała Rosjanka – powiedziała Dorota Godzina.

Wyniki reprezentantów Polski – 27 października:

K-1
-56kg 1/2 Małgorzata Dymus (UKS Puncher Wrocław) – Christian Fiedler (Austria) wygr. Dymus
-65kg 1/2 Róża Gumienna (UKS Puncher Wrocław) – Veronika Cmarova (Słowacja) wygr. Gumienna
-70kg 1/2 Natalia Nikołajczuk (Fighter Wrocław) – Aleksandra Krstić (Serbia) por. Nikołajczuk

-60kg 1/2 Michał Królik (Paco Team Katowice) – Ruslan Musayev (Azerbejdżan) wygr. Królik
-67kg 1/4 Wojciech Kazieczko (Funfit Boxing Team Zielona Góra) – Burak Eymur (Turcja) por. Kazieczko
-71kg 1/4 Marcin Kret (Puncher Wrocław) – Bogdan Shumarov (Bułgaria) por. Kret
-81kg 1/4 Arkadiusz Kaszuba (Rzeszowski Klub Sportów Walki) – Iurii Zubchuk (Ukraina) wygr. Kaszuba
-86kg 1/4 Dawid Kasperski (Puncher Wrocław) – Saso Klinc (Słowenia) wygr. Kasperski
-91kg 1/4 Mateusz Pluta (Puncher Wrocław) – Rifat Kaya (Turcja) wygr. Pluta

LC
-55kg 1/2 Dorota Godzina (X Fight Piaseczno) – Valentina Filatova (Rosja) por. Godzina
-60kg 1/2 Paulina Jarzmik (X-Fight Piaseczno) – Urska Gazvoda (Słowenia) wygr. Jarzmik

-94kg 1/2 weterani Leszek Jobs (Zamek Expom Kurzętnik) – Istvan Toth (Węgry) wygr. Jobs

LK
-56kg 1/2 Iwona Nieroda (UKS Diament Pstrągowa) – Ivana Davidović (Serbia) wygr. Nieroda
-65kg 1/2 Katarzyna Jaworska (Paco Team Katowice) – Diana Dabetić (Serbia) por. Jaworska

-63,5kg 1/2 Jan Lodzik (LKSW Tajfun Legionowo) – Luca Mameli (Włochy) wygr. Lodzik
-71kg 1/2 Łukasz Kaczmarczyk (KS Gym-Fight Wrocław) – Ruslan Bikmenov (Rosja) wygr. Kaczmarczyk
-75kg 1/2 Kamil Sójkowski (ŁKS Boks Łódź) – Atanas Bojilov (Bułgaria) por. Sójkowski
-81kg 1/2 Radosław Paczuski (Uniq Fight Club Warszawa) – Angel Herrera Valdivielso (Hiszpania) wygr. Paczuski
-86kg 1/2 Kamil Ruta (MKS Wicher Kobyłka) – Mensur Murić (Czarnogóra) wygr. Ruta

Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *