Mistrzostwa Europy w Kickboxingu: 3 medale Pauliny Jarzmik w 2016 roku

WAKO Senior European Championships Loutraki

W październiku w słoweńskim Mariborze Paulina Jarzmik (-60kg, KS X Fight Piaseczno) została Mistrzynią Europy w formule Light Contact. W Loutraki (Grecja) zdobyła drugie złoto w tym roku – w formule Kick Light, a w Pointfightingu wywalczyła brązowy medal. Dziś Polacy sięgnęli łącznie po 3 złote krążki w finałach Kick Light.

– W piątkowych finałach zwycięstwa odnieśli Paulina Jarzmik (-60kg, KS X Fight Piaseczno), Katarzyna Kwiecień (-70kg, NKSW Bastion Nowy Dwór Maz.) i Mateusz Niżejewski (-63kg, Pomorze Świnoujście). Wszyscy zostali Mistrzami Europy w kick light i prawdopodobnie mamy 1 miejsce drużynowo – radował się trener reprezentacji Tomasz Biernacki, któremu w pracy pomagali Andrzej Garbaczewski i Patryk Zaborowski.

22-letnia Paulina Jarzmik, na stałe mieszkająca w Szwajcarii, zaś w Polsce trenująca pod okiem Piotra Siegoczyńskiego w Piasecznie, w Loutraki 2-krotnie stanęła na podium. W finale kick light pokonała dziś Węgierkę Petrę Gremen. Wczoraj zdobyła, jako jedyna z reprezentantów Polski, brązowy medal w pointfighitngu. Przegrała z późniejszą mistrzynią Włoszką Luisą Gullotti.

– Dzisiaj w walce o złoty medal wygrałam przed czasem w drugiej rundzie mając przewagę 15 punktów – mówiła Paulina Jarzmik.

Złoto zawisło na szyi także Mateusza Niżejewskiego ze Świnoujścia, który 30 grudnia skończy 23 lata.

– W półfinale stoczyłem bardzo ciężki bój z Włochem Marco Filippi. Od początku prowadziłem, lecz Włoch szedł do przodu i wywierał presję. Musiałem być czujny, gdyż dostałem minusowe punkty i blisko było przerwania walki. Na szczęście udało się dowieźć wygraną. W dzisiejszym pojedynku o złoto walczyłem ze Słoweńcem Sanelem Ljuticiem, z którym spotkałem się na Pucharze Świata w Rimini. Tym razem to ja wygrałem, realizowałem plan taktyczny, cenne okazały się wskazówki trenerów Garbaczewskiego i Biernackiego – powiedział Mateusz Niżejewski, który trenuje pod okiem Artura Cholewy ze Szczecina, a na co dzień studiuje turystykę na Uniwersytecie Szczecińskim.

Srebrne medale w wersji kick light wywalczyli Patryk Kuryłek (-57kg, MKS Wicher Kobyłka) i Piotr Wypchał (-94kg, KAT Kraków).

Patryk Kuryłek z podwarszawskiego Wołomina nie ukrywał, że czeka go ciężkie zadania w konfrontacji z Węgrem z Rolandem Veresem, Mistrzem Świata w Pointfightingu i Light Contact. – To bardzo ruchliwy, wysoki zawodnik, semi contactowy. Punktuje i wychodzi poza dystans – mówił Polak.

Piotr Wypchał przegrał finał z Chorwatem Borisem Miskoviciem. – Po dwóch dobrych walkach, niestety – jak wynika z analizy z trenerem kadry – dziś przespałem pierwszą rundę, a dwie kolejne niestety nie wystarczyły aby nadrobić stratę, mimo szczerych chęci. Zostawiłem całe swoje serce w tej walce, ale zabrakło – przyznał rozczarowany krakowianin.

W piątek o złoto w formule full contact (główny trener Radosław Laskowski) walczyła tylko Karolina Dziedzic (-70kg UKS Diament Pstrągowa). Przegrała z Norweżką Birgit Oksnes Reitan.

– Wcześniej walczyłyśmy 3 razy i zawsze zwyciężała Norweżka, choć poprzednio tylko 2:1. Liczyłam na złoty medal, tym bardziej, że od kwietniowych Mistrzostw Polski widać było, że moja forma jest bardzo dobra. Wysoką dyspozycję potwierdziłam zdobywając srebrny i brązowy medal na Pucharach Świata na Węgrzech oraz we Włoszech – powiedziała Karolina Dziedzic.

W sobotę 26 listopada, ostatnim dniu Mistrzostw Europy, o złoto rywalizować będą jeszcze 2 polscy kickboxerzy z formuły full contact. Mateusz Kubiszyn (-86kg, Kickboxing Game Over Lubaczów) spotka się z Chorwatem Bojanem Miskoviciem, zaś Aleksander Stawirej (+91kg, KS Ziętek Team Kalisz) powalczy z Ukraińcem Ivanem Tkachenko.

Rywal Mateusza Bojan Misković to brat Borisa Miskovicia, który dziś pokonał Piotra Wypchała w finale KL.

Jak już informowaliśmy, w ME full contact brązowe medale wywalczyli – Karolina Mośko (-48kg, KSK Sporty Walki Poznań), Dorota Godzina (-55kg, KS X Fight Piaseczno), Kamil Dajwłowski (-71kg, Piotrkowska Szkoła Sztuk Wali Tom-Center Piotrków) i Paweł Strykowski (-91kg, KSK Sporty Walki Poznań), a w kick light – Karolina Kubiak (-50kg, Łaski Klub Sztuk Walki Proyama), Wojciech Wiśniewski (-79kg, Zamek Expom Kurzętnik) i Michał Bławdziewicz (+94kg, Palestra Warszawa).

Dla Doroty Godziny, niezwykle utytułowanej i doświadczonej zawodniczki, to już 8 w karierze medal Mistrzostw Starego Kontynentu.

Wyniki walk finałowych Polaków – 25 listopada

Full Contact
-70kg Karolina Dziedzic – Birgit Oksnes Reitan (Norwegia) por. Dziedzic

Kick Light
-60kg Paulina Jarzmik – Petra Gremen (Węgry) wygr. Jarzmik
-70kg Katarzyna Kwiecień – Marija Bozhinoska (Macedonia) wygr. Kwiecień

-57kg Patryk Kuryłek – Roland Veres (Węgry) por. Kuryłek
-63kg Mateusz Niżejewski – Sanel Ljutić (Słowenia) wygr. Niżejewski
-94kg Piotr Wypchał – Boris Misković (Chorwacja) por. Wypchał

Program walk finałowych Polaków – 26 listopada

Full Contact
-86kg Mateusz Kubiszyn – Bojan Misković (Chorwacja)
+91kg Aleksander Stawirej – Ivan Tkachenko (Ukraina)

Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *