Piotrkowski AKS rozbił ekipę z Poznania podczas 2. kolejki PWPW Krajowej Ligi Zapaśniczej

AKS Madej Wrestling Team

AKS Madej Wrestling Team zrobił ważny krok w walce o drugie mistrzostwo PWPW Krajowej Ligi Zapaśniczej. Broniący tytułu zapaśnicy z Piotrkowa Trybunalskiego nie dali szans zawodnikom WZS WKS Grunwald-KS Sobieski Poznań wygrywając na wyjeździe 28:4. Aż osiem z dziewięciu pojedynków kończyło się wygraną AKS, w tym cztery przed czasem!

Już w pierwszym starciu można było spodziewać się wielkich emocji, bo na matę weszły zawodniczki dobrze znane kibicom zapasów: doświadczona reprezentantka Polski Iwona Matkowska i aż dwanaście lat młodsza, niezwykle utalentowana Iłona Semkiw. Górą okazała się Ukrainka, która wygrała przed czasem i dała ekipie z Piotrkowa prowadzenie 4:0.

Drugi pojedynek to zapaśnicze szachy – wolniacy Ołeksandr Izdebski i Adam Bieńkowski w pierwszej rundzie badali nawzajem swoje możliwości. Po przerwie większą aktywnością wykazywał się Bieńkowski, co w ostatniej minucie dało efekt – zwyciężył 6:0 i AKS powiększył prowadzenie.

Kolejna szansa na zdecydowany triumf czekała na piotrkowską ekipę w trzeciej walce, ponieważ na matę wyszedł Mateusz Bernatek. Wicemistrz świata nie zawiódł oczekiwań i pokonał przez przewagę techniczną Dominika Sikorę.

Po starciu zapaśników w stylu klasycznym na matę ponownie weszły kobiety. Katarzyna Mądrowska nie była faworytką walki z Katarzyną Krawczyk – i chociaż przegrała, to zebrała brawa za bardzo ambitną postawę w defensywie. Tym samym pierwsze punkty w tym meczu powędrowały na konto gospodarzy.

Murowanym faworytem konfrontacji w kategorii 74 kg w stylu wolnym był Magomedmurad Gadżijew. I choć niespodziewanie pierwszy punkty zdobył jego rywal Bartosz Dobicki, to wicemistrz świata nie tylko odrobił stratę z nawiązką, ale zdążył rozstrzygnąć losy walki przed upływem regulaminowych sześciu minut. Sprowadzenia do parteru i wózki w wykonaniu Gadżijewa dały piotrkowianom już czwarte zwycięstwo tego wieczora.

Mission impossible – tak można określić zadanie, które stało przed Michałem Pietrzakiem. Zawodnik gospodarzy starł się z Żanem Bełeniukiem, jedną z największych gwiazd nie tylko PWPW KLZ, ale całego zapaśniczego świata. Wicemistrz olimpijski w pełni kontrolował przebieg pojedynku i co prawda nie efektownie, ale bardzo efektywnie pokonał rywala i dał zespołowi AKS trzy punkty.

Uważane za walkę wieczoru starcie Monika MichalikJulija Tkacz trwało… niewiele ponad półtorej minuty. Utytułowana Ukrainka nadspodziewanie szybko pokonała medalistkę Igrzysk w Rio kładąc ją na łopatki.

Bardzo emocjonujący przebieg miała walka wolniaków w kategorii 97 kg. Zawodnik gości Zbigniew Baranowski przegrywał z Radosławem Baranem 0:4, ale losy tego starcia odwróciły się w jego końcowej fazie. Najpierw trener AKS Michał Jaworski skutecznie wywołał challenge, a w ostatnich sekundach Baranowski przeprowadził akcję ocenioną na cztery punkty i rzutem na taśmę wygrał pojedynek.

Cierpliwość, doświadczenie, opanowanie, konsekwencja. Dzięki nim Radosław Grzybicki zwyciężył z Marcinem Olejniczakiem w walce w kategorii 130 kg w stylu klasycznym. Spotkanie w Swarzędzu zakończyło się zdecydowanym triumfem AKS MADEJ WRESTLING TEAM. Zapaśnicy z Piotrkowa Trybunalskiego stracili punty tylko w dwóch pojedynkach meczu z WZS WKS Grunwald-KS Sobieski Poznań.

Cieszymy się nie tylko z samego zwycięstwa, ale też z ogromnej przewagi jaką wypracowaliśmy – mówi Zbigniew Baranowski, zawodnik AKS MADEJ WRESTLING TEAM. Zespół pokazał siłę już w pierwszym sezonie KLZ, a przed kolejnym został znacznie wzmocniony. Mam nadzieję, że do końca rozgrywek będziemy wygrywać z taką przewagą!

WZS WKS Grunwald-KS Sobieski Poznań – AKS MADEJ WRESTLING TEAM 4:28 (małe punkty 14:73)

zapasy kobiet 48 kg: Iwona Matkowska – Iłona Semkiw 0:4 (małe punkty 2:13)

styl wolny 57 kg: Ołeksandr Izdebski – Adam Bieńkowski 0:3 (małe punkty 0:6)

styl klasyczny 66 kg: Dominik Sikora – Mateusz Bernatek 0:4 (małe punkty 0:18)

zapasy kobiet 58 kg: Katarzyna Krawczyk – Katarzyna Mądrowska 3:0 (małe punkty 6:0)

styl wolny 74 kg: Bartosz Dobicki – Magomedmurad Gadżijew 0:4 (małe punkty 2:14)

styl klasyczny 85 kg: Michał Pietrzak – Żan Bełeniuk 0:3 (małe punkty 0:6)

zapasy kobiet 69 kg: Monika Michalik – Julija Tkacz 0:4 (małe punkty 0:2)

styl wolny 97 kg: Radosław Baran – Zbigniew Baranowski 1:3 (małe punkty 4:6)

styl klasyczny 130 kg: Marcin Olejniczak – Radosław Grzybicki 0:3 (małe punkty 0:8)