Murilo Bustamante wraca do gry

18 lipca w australijskim Sydney, po dwóch i pół roku nieobecności w sporcie, powraca do walki jeden z wielkich MMA, Murilo Bustamante. 44-letni Murilo zadebiutował w tym, co dziś nazywamy MMA  na długo przed powstaniem tej nazwy. W 1991 roku brał udział w legendarnym już meczu Bjj vs Luta livra, gdzie wraz z Fabio Gurgelem i Wallidem Ismaelem pokonali przedstawicieli Luta livre. Potem walczył min. w MARS, gdzie finałowa walka z Tomem Eriksonem, ogłoszona po 40 minutach remisem, jest uznawana za koniec okresu walk bez limitów czasowych i wagowych.

Murilo to jeden z moich ulubionych zawodników. Jego oficjalny rekord, 14 – 7 – 1, może nie wygląda imponujaco, ale te porażki były, delikatnie mówiąc, kontriowersyjne. Często niejednogłośne, a nawet po faulu. Dość powiedzieć, że po jednej z takich porażek (tuż po ataku na WTC wygrana z Amerykaninem w USA była możliwa tylko przed czasem) dostał szansę walki o tytuł UFC, którą wykorzystał.

Dzierżąc go był uznawany za najlepszego fightera pound for pound na świecie. Z powodu niskich przed paru laty zarobków w UFC przeszedł do Pride, gdzie niestety spotkał się ze skutkami „kreatywnego” sędziowania, którym zawdzieczał kilka kolejnych „porażek” w tak naprawdę wygranych walkach. Oprócz tego zdobył min Mistrzostwo Świata w Bjj i wielokrotnie Mistrzostwo Brazylii.

Powrót do sportu w tym wieku nie jest łatwy, zwłaszcza, ze Murilo nie ukrywa, że ostatnio  nie poświecał zbyt wiele czasu  na ciężkie treningi. Jego przeciwnik, Jesse Taylor, ma podobny rekord, jest jednak znacznie młodszy i większość walk stoczył gdy Murilo pauzował. Z drugiej strony jedyne starcie z przeciwnikiem na poziomie na jakim zwykł walczyć Murilo przegrał w niecałe dwie i pół minuty (tydzień temu z Thalesem Leitesem). To on był też „ofiarą” peruvian necktie zastosowanego przez C.B. Dollaway’a.

Na pewno będzie to jedna z walk na które z niecierpliwoscią czekam. Oby Murilo powrócił w dawnej formie, wtedy na pewno zobaczymy piękną,techniczną walkę. Poniżej poswiecony Murilo program z brazylijskiej telewizji.

[youtube:http://youtube.com/watch?v=lU2R7AYhZ2k]
[youtube:http://youtube.com/watch?v=GMxjpjtoATo]
[youtube:http://youtube.com/watch?v=4V9HtbuN9Zk]

2 thoughts on “Murilo Bustamante wraca do gry

  1. Obawiam się, że kiepski. Jasne, mozna walczyc do późnej starosci, ale z przeciwnikami o adekwatnym poziomie (vide Severn). Ostatnio przekonał sie o tym Renzo, nie chciałbym aby Murilo był kolejnym. 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *