Mistrzostwa Europy w Kickboxingu: 4 wygrane Polaków w K-1

ME Kickboxing Maribor 2016

Reprezentanci Polski wygrali dziś 4 z 5 walk finałowych w wersji K-1 w Mistrzostwach Europy w kickboxingu w Mariborze na Słowenii. W formułach light contact i low kick Biało-Czerwoni wywalczyli po 1 krążku z najcenniejszego kruszcu.

Finały zostały podzielone na 2 dni, ale zdecydowana większość Polaków rywalizowała w sobotę. W turnieju K-1, będącym jednocześnie kwalifikacjami do przyszłorocznych Igrzysk Sportów Nieolimpijskich World Games, Biało-Czerwoni zdobyli 4 złote, 2 srebrne i 2 brązowe medale.

Dzisiaj na najwyższym stopniu podium stanęli: -56kg Małgorzata Dymus (UKS Puncher Wrocław) i w +70kg Paulina Bieć (KS Gym-Fight Wrocław), która obroniła tytuł oraz -86kg Dawid Kasperski (Puncher Wrocław) i -91kg Mateusz Pluta (Puncher Wrocław). Wczoraj srebro wywalczyła -65kg Róża Gumienna (UKS Puncher Wrocław), a dziś swój finał przegrał w kategorii -60kg Michał Królik (Paco Team Katowice). Z brązowymi krążkami wracają -70kg Natalia Nikołajczuk (Fighter Wrocław) i -81kg Arkadiusz Kaszuba (Rzeszowski Klub Sportów Walki).

– To nasz najlepszy wynik w historii Mistrzostw Europy, które są nawet trudniejszymi zawodami od Mistrzostw Świata. Nigdy wcześniej nie zdobyliśmy tak wielu medali w Mistrzostwach Starego Kontynentu. Uzyskaliśmy też 5 kwalifikacji na World Games Wrocław 2017. Tymi osobami są Małgorzata Dymus, Róża Gumienna, Arkadiusz Kaszuba, Dawid Kasperski i Mateusz Pluta – powiedział trener Tomasz Skrzypek, który wspólnie prowadzi reprezentację K-1 z Tomaszem Mamulskim.

– Na swoim wysokim poziomie walczył Dawid Kasperski, który w 3 rundzie fizycznie zdominował rywala. Bardzo dobrze spisał się Mateusz Pluta i to była chyba najczystsza walka. Małgorzata Dymus po 2 rundach przegrywała, ale w 3 zdołała przełamać przeciwniczkę. Z kolei Paulina Bieć była lepsza o 2 klasy od rywalki. Michał Królik miał w finale Rosjanina Nadrova, z którym przegrał przed czasem w ćwierćfinale Mistrzostw Świata w Serbii. Teraz uległ mu na punkty – dodał Tomasz Skrzypek.

Łącznie w Mariborze Polacy sięgnęli po 19 medali. Bardzo dobrze spisali się też kickboxerzy w low kicku, którzy wywalczyli także 8 medali – 1 złoty, 5 srebrnych i 2 brązowe.

W sobotę po tytuł sięgnął -86kg Kamil Ruta (MKS Wicher Kobyłka). Przed nim porażek doznali -63,5kg Jan Lodzik (LKSW Tajfun Legionowo), -71kg Łukasz Kaczmarczyk (KS Gym-Fight Wrocław), -81kg Radosław Paczuski (Uniq Fight Club Warszawa), zaś w późniejszej serii walk przegrały także -48kg Karolina Kubiak (Łaski Klub Sztuk Walki) i -56kg Iwona Nieroda (UKS Diament Pstrągowa).

– W tych dwóch ostatnich walkach Polaków, tj. z udziałem Radka Paczuskiego i Kamila Ruty, lepsi byli nasi zawodnicy, ale niestety byliśmy świadkami strasznego sędziowania. Po awanturze po werdykcie w walce Paczuskiego, trochę się opamiętali i nie skrzywdzili Ruty. To Polacy zasłużyli na dwa złote medale – mówił trener Andrzej Garbaczewski prowadzący kadrę LK z Witoldem Kostką.

Mimo finałowej porażki, pozytywów szukała ambitnie walcząca Karolina Kubiak. – Pokazałam serce do walki, debiut w takich zawodach mogę uznać za udanym choć zabrakło pewnych elementów w moim występie. Rywalka z Turcji była bardzo dynamiczna. Niestety nie miałam zbyt wiele czasu na przygotowania, a dodatkowo w ostatnim tygodniu dopadło mnie przeziębienie, z którym walczyłam jeszcze w drodze na Słowenię. Dziękuję za cenne wskazówki w trakcie finału trenereom Stanisławowi Kołodziejskiemu i Andrzejowi Garbaczewskiemu, dziękuję oczywiście także mjemu drugiemu trenerowi klubowemu Dawidowi Kołodziejskiemu i szkoleniowcowi z kadry Witoldowi Kostce. Dokładam swój srebrny krążek do worka medali kadry low kicku.

Obu trenerom kadry i klubowemu Jerzemu Pilarzowi podziękowania składała Iwona Nieroda. Zresztą wszyscy Biało-Czerwoni z każdej formuły miło wyrażali się o trenerach pracujących w reprezentacji i klubach. – Znów wracam ze srebrem Mistrzostw Europy. Czy się cieszę? I tak, i nie. Przegrałam na własne życzenie. Chyba za bardzo chciałam… – przyznała Iwona Nieroda.

Jeden ze srebrnych medalistów LK Jan Lodzik ma bardzo ciekawą pasję. Zajmuje się nagrywaniem muzyki w studio, które założył z przyjacielem. – Piszę teksty i nagrywam, przyjaciel robi podkłady mix mastering. Nagrywają u nas jeszcze inni ludzie i zamawiają również beaty, czyli podkłady. Pracujemy na swoją markę. Zaczęliśmy na poważnie niedawno, więc jest jeszcze mało materiału, ale są pomysły na teledyski i z czasem wszystko będzie wyglądało coraz profesjonalnie – powiedział Jan Lodzik.

W low kicku brązowe krążki wywalczyli -65kg Katarzyna Jaworska (Paco Team Katowice) i -75kg Kamil Sójkowski (ŁKS Boks Łódź).

Po wczorajszym złocie weterana Leszka Jobsa (Zamek Expom Kurzętnik) w wadze -94kg, w sobotę po tytuł mistrzowski sięgnęła -60kg finał Paulina Jarzmik (X-Fight Piaseczno). W finale pokonała Irlandkę Begley. Zawodniczkę, której trenerami są Michael Lampert i Piotr Siegoczyński, wspierali rodzice i cała polska reprezentacja.

Brązowy medal zdobyła koleżanka klubowa Pauliny Jarzmik Dorota Godzina (X Fight Piaseczno) w kategorii -55kg.

Kolejne ME odbędą się od 19 do 27 listopada w Loutraki (Grecja). Startować będą zawodniczki i zawodnicy w formułach pointfighting, kick light i full contact.

Wyniki reprezentantów Polski – 29 października:

K-1
-56kg finał Małgorzata Dymus (UKS Puncher Wrocław) – Sandra Maskova (Czechy) wygr. Dymus
+70kg finał Paulina Bieć (KS Gym-Fight Wrocław) – Neeval Cavci (Turcja) wygr. Bieć

-60kg finał Michał Królik (Paco Team Katowice) – Timur Nadrov (Rosja) por. Królik
-86kg finał Dawid Kasperski (Puncher Wrocław) – Vitalii Korchak (Ukraina) wygr. Kasperski
-91kg finał Mateusz Pluta (Puncher Wrocław) – Igor Darmeshkin (Rosja) wygr. Pluta

LC
-60kg finał Paulina Jarzmik (X-Fight Piaseczno) – Deirdre Begley (Irlandia) wygr. Jarzmik

LK
-48kg finał Karolina Kubiak (Łaski Klub Sztuk Walki) – Duygu Turan (Turcja) por. Kubiak
-56kg finał Iwona Nieroda (UKS Diament Pstrągowa) – Oksana Shchetinina (Rosja) por. Nieroda
-63,5kg finał Jan Lodzik (LKSW Tajfun Legionowo) – Shamil Gadzhimusaev (Rosja) por. Lodzik
-71kg finał Łukasz Kaczmarczyk (KS Gym-Fight Wrocław) – Luka Tomić (Chorwacja) por. Kaczmarczyk
-81kg finał Radosław Paczuski (Uniq Fight Club Warszawa) – Nikola Stosić (Serbia) por. Paczuski
-86kg finał Kamil Ruta (MKS Wicher Kobyłka) – Luka Simić (Chorwacja) wygr. Ruta

Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *