Aljamain Sterling jest przekonany, że „zdemolował” Petra Yana na UFC 259

Jeff Bottari/Zuffa LLC

Mistrz wagi koguciej UFC Aljamain Sterling uważa, że „rozbił” Petra Yana w walce o tytuł na UFC 259, która zakończyła się kontrowersyjnym przerwaniem po faulu w wykonaniu Yana.

Sterling zdobył tytuł w wadze 135 funtów po tym jak Yan wyprowadził nielegalny cios kolanem pod koniec czwartej rundy, który sprawił, że Sterling nie był w stanie kontynuować walki. Sędzia Mark Smith przerwał walkę za radą lekarza, a Sterling został nowym mistrzem wagi koguciej. Dla wielu fanów ciężko było zaakceptować Sterlinga jako mistrza, ponieważ uważają oni, że przegrywał walkę z Yanem. W momencie zatrzymania pojedynku, Yan prowadził 29-28, 29-28 i 28-29 na kartach punktowych trzech sędziów i wygrywał czwartą rundę.

Sterling nie jest jednak pewien, czy Yan faktycznie był na prowadzeniu. Na swoich mediach społecznościowych „Funk Master” stwierdził, że „porozbijał” Yana w ich walce o tytuł na UFC 259.

„Zdemolowałem uderzacza. A ty przegrałeś, bo jesteś pie****nym kretynem.”

Według UFC Stats, Sterling zdeklasował Yana 27 do 14 w znaczących uderzeniach w pierwszej rundzie, choć Yan zaliczył knockdown, dzięki któremu wygrał rundę. W drugiej rundzie Sterling zdeklasował Yana 17 do 10, więc miałby argumenty za wygraną w tej rundzie. W trzeciej rundzie, Yan nieznacznie wyprzedził Sterlinga 30 do 29 w znaczących uderzeniach. A w czwartej rundzie, w momencie dyskwalifikacji, Yan przeważał nad Sterlingiem 32 do 24. Ogólnie rzecz biorąc, oficjalna strona statystyk UFC przypisuje Sterlingowi 97 znaczących uderzeń w porównaniu do 86 dla Yana.

Warto jednak zaznaczyć, że nie każde uderzenie jest mierzone tak samo. Choć Sterling mógł technicznie przewyższać Yana w ogólnej liczbie znaczących uderzeń, to wyglądało na to, że uderzenia Yana zadawały więcej obrażeń i był on jedynym zawodnikiem, który zdobył knockdown. Dlatego też sędziowie uznali, że Yan prowadził w walce w momencie jej przerwania.