„A Million Styles Boxing” – forma boksu zintegrowana z MMA, Kickboxingiem i Muay Thai

Ten krótki film przedstawia podróż Barry’ego Robinsona do Tajlandii do klubu Phuket Top Team, w którym uczy się adeptów i zawodowców Muay Thai, MMA i oczywiście boksu. Na filmie widać kilka wielkich nazwisk z którymi pracował Barry. „A Million Styles Boxing” stała się jedną z najbardziej znanych form bokserskich zintegrowanych z MMA, Kickboxingiem oraz Muay Thai.

Poniżej nieco więcej o podejściu Barry’ego Robinsona do AMSB oraz o samej formie i szkoleniu.

„A Million Styles Boxing” to profesjonalny system treningu stworzony przez Barry’ego Robinsona. Specjalizuje się w szkoleniach amatorskich i profesjonalnych zawodników i trenerów. Główny nacisk kładziemy na naukę fundamentalnych zasad bokserskich zapewniając jednocześnie efektywność i możliwość wyboru osobistego stylu walki.

(fot. amillionstylesboxing.com)

„Ciężka praca, umiejętności i inteligencja ponad ignorancją i przesądom”.

W boksie oraz innych sportach walki, często słyszymy słowa „Style make fights”. Miałem różnych trenerów i wszyscy z nich uczyli innego stylu. To mnie fascynuje. W większości bokserskich podręczników możemy wyczytać o jednej drodze treningu. W rzeczywistości znamy setki mistrzów świata, którzy walczyli różnymi stylami. Można to porównać do kolorów pasów w różnych sztukach walki np. Karate czy Jiu Jitsu. Kolejny kolor oznacza uznanie mistrzostwa w stosunku do konkretnej sztuki walki. Nigdy przecież nie słyszeliśmy o kimś kto powiedział, że purpurowy pas to wszystko czego potrzebuje i na tym kończę. Jest potrzeba mistrzowskiego opanowania wysokich form i technik w konkretnej sztuce walki. Zastanawiam się dlaczego w boksie wciąż możemy słyszeć stwierdzenia, że ten zawodnik jest określany mianem „Inside Fighter” * a inny „Outside Fighter” *. Myślę, że jest to spowodowane tym iż przestaliśmy dążyć do opanowania wyższego poziomu tej sztuki walki jaką jest boks.

„A Milion Styles Boxing” nie jest procesem, którego nie można się nauczyć przez jedną noc. To wymaga dbałości o szczegóły, wytrenowania nawyków, otwartego umysłu i zaangażowania do tego co się robi. Niezbędne są do tego systematyczne i powtarzające się ćwiczenia. Praktyka czyni mistrza. Każdy trener wie, jak chciałby wyszkolić swojego zawodnika. Czasami brakującym narzędziem nie jest wiedza o sporcie, ale metody nauczania. Dla przykładu mogę uczyć swojego podopiecznego poruszania się wokół ringu jako technikę, albo mogę pokazać mu jak pracować nogami by poruszać się do przodu lub do tyłu przez całe trzy minuty bez popełnienia błędu. Wierzę w korzyści jakie niosą ze sobą takie ćwiczenia bez względu na to, jak nudne mogą się stać. Mało tego, jeśli zawodnik popełnia błędy daje mu to większe szanse na koniec rundy. Często zawodnik zacznie poprawiać samego siebie.

Jeśli początkujący zawodnik lub nawet zawodowiec opanuje wszystkie ćwiczenia, będzie miał świetne podstawy. Pewnie, mógłbym cię poganiać do przodu i może byłbyś dobry. Jednak ten system jest dla tych, który pragną czegoś więcej od  treningu. Jest dla tych, którzy oczekują wyzwania fizycznego i psychicznego oraz dla tych, którzy po wyjściu z treningu będą mogli powiedzieć, że czegoś się nauczyli. Nigdy więcej rutynowych zajęć z liną, walką z cieniem przez cztery rundy, biciem w worki, łapy i tarcze oraz pompek i przysiadów zamiast konkretnej pracy nad czymś właściwym. To jest jak gra video. Twój zawodnik posiada atrybuty, rzeczy które są dobre lub słabe. Jeśli nie jesteś specjalnie przygotowany do walki, celem jest budowanie i ulepszanie atrybutów w których nie jesteś najlepszy – to jest filozofią AMSB. Nie mogę przecież ułożyć planu walki pod kogoś kto trenuje „A Million Styles Boxing”.

(fot. amillionstylesboxing.com)

* Inside Fighter – takim mianem określani są zawodnicy dający najbardziej ekscytując walki. Styl ten preferuje walkę w krótkim dystansie i w zwarciu co pozwala często zasypać przeciwnika hakami lub podbródkowymi. Dodatkowo szybka praca nóg sprawia, że są trudnymi celami dla wolniejszych przeciwników. Tacy bokserzy posiadają również twarde szczęki. Najbardziej znani bokserzy walczący tym stylem to Ricky Hatton, Mike Tyson, David Tua, Rocky Marciano, Carlos Monzón, Jake LaMotta, Marco Antonio Barrera, Antonio Margarito, Julio César Chávez, Joe Frazier i Micky Ward.

* Outside Fighter – jest to przeciwieństwo do In-Fighter’a a charakteryzuje się tym, że zawodnik stara się walczyć na dystans rzucając szybkie ciosy o dużym zasięgu. Ponieważ w porównaniu do haków i podbródkowych, słabsze ciosy proste sprawiają, że walczący tym stylem zawodnik najczęściej wygrywa na punkty przez decyzję a rzadziej przez nokaut. Wyjątkami są jednak tacy zawodnicy jak Lennox Lewis, Félix Trinidad, Wladimir Kliczko i Vitalij Kliczko mający bardzo mocne ciosy, które często kończą się nokautem. Dodatkowo zawodnicy walczący tym stylem są znani z bardzo szybkiej pracy na nogach, co często prowadzi do utraty sił. Out-fighters często uważani są za najlepszych bokserów ze względu na ich próby dominacji nad przeciwnikiem oraz strategię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *